Hadi Pikniğe!

Havalar açtıkça açtı, güneş kavurdukça kavurmaya başladı. Biz de dışarıda neler yapılabilir diye düşünürken, aklımıza hiç de yaratıcı olmayan bir fikir geldi; Piknik! İstanbul’da ip atlayıp kalori verebileceğiniz, yakar top oynayıp içinizdeki sadistliğin sınırlarını ölçebileceğiniz, evde yerken ağzınızı burnunuzu büktüğünüz ama açık havada yemekten zevk alacağınız, huzura erebileceğiniz piknik alanlarını derledik. Buyurun doğayla haşır neşir olacağınız piknik alanı listemiz:

shutterstock_384644893

Moda Sahili

Son iki senedir Moda’ya bir akın başladı. Bir kere bunun farkına varalım. Yeni açılan mekanlar, sokaktaki hayat, kiraların Avrupa yakasına göre ucuz olması herkesi oraya çekmeye yetti. Bir de sahili var tabii. İşte bu sahilde çimenler üstünde küçük çapta bir piknik yapılabilir. Ateş yakıp mangal yapmaktan da bahsetmiyoruz. Mütevazi olun; termosta çay ve sevgi ile hazırladığınız sandviç yeterli olur. Sonra da yayıla yayıla denizi izleyebilir, çekirdek çıtlayarak yoldan geçenlere göz atabilir ya da kitabınızı okuyabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy

Bu piknik alanı Levent, Maslak ve Sarıyer yerleşim yerlerine yakınlığı ile avantaja sahip. Oturma alanları sayesinde belinizin bırkınızın kırılmayacağı, rahat rahat yemeğinizi yiyip masa başında oynanabilecek her türlü oyunu (okey, batak, tavla vs.) oynayabileceğiniz bir alan. Ama bizce buraya giderseniz yapabileceğiniz en güzel şey kulaklığınız takıp, hamakta uyumak olur!

shutterstock_152778197

Değirmenburnu / Heybeliada

Adını içinde bulunan tarihi değirmenden alan bu piknik alanı, Heybeliada İskelesi’nden indikten sonra yaklaşık 400 metre yürüyüş mesafesinde. Ve sizlere muhteşem manzara eşliğinde mükemmel bir piknik vadediyor. Siz buraya keyif çatmaya geldiniz öyle eşya taşıyarak, yemek yaparak, sofra düzerek çile çekmenize gerek yok! Burada bisiklet, hamak, mangal hatta semaver bile kiralayabilirsiniz.

Caddebostan Sahili

Burası piknik için şehirden pek de uzaklaşmak istemeyenlere. Uçurtmanızı alıp Bostancı Sahili’ne gitmek her zaman çok keyifli!

shutterstock_114349768

Belgrad Ormanları

Tabii ki piknik için aklımıza gelen ilk yer; Belgrad Ormanları. Ailece ya da kalabalık arkadaş grubuyla yapılan piknik ile burada çok eğlenebilirsiniz. Piknik dışında ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da mevcut. Yazın bu kavurucu sıcağıyla baş etmek istiyorsanız kesinlikle burası bir alternatif. Sanırsınız ki sonbahar, o derece serin yani. Karpuzunuzu dereye koymaya bile gerek yok.

Aydos Mesire Yeri

Burası Anadolu Yakası sakinleri için var olan bir cennet. İstanbul’un en ama en yüksek tepesi olan bu yer adını da tarım tanrıçası Damatrys’ten alıyor. Adalara bile hakim olan Aydos’ta koşu parkurlarında spor yapabilir, piknik alanlarında haftanın yorgunluğunu atabilir ya da çayınız ile birlikte enfes mi enfes gün batımını izleyebilirsiniz. Manzaranıza can katacak olan göleti de unutmamak lazım.

Dilburnu

Burası da ada aşığı -özellikle Büyükada aşığı- olanlar, İstanbul’a bir de uzaktan bakmak isteyenler için. Hem deniz hem orman hem de piknik sefası yapabileceğiniz tatlı bir yer. Ama elinizde piknik yapacağınız araç gereç, yemek şu bu varsa yürümek zor, faytona binmelisiniz ya da bisiklet kiralayın daha iyi çünkü merkeze bir hayli uzak. Çamların altında harika bir piknik yapacağınıza ya da sevgilinizle hemen yanında yer alan koyda romantik dakikalar yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

shutterstock_84748339
Bahçeköy Fidanlığı

Burası daha çok doğa ile haşır neşir olanlar, bir ağacı 100 metre öteden görüp tanıyanlar için paha biçilemez! Yeşilin 50 tonunu burada keşfedebilir, oksijen çadırında olduğunuzu varsayabilirsiniz. Herhangi bir ormanda yapacağınız piknikle bu fidanlığın arasında hiçbir fark yoktur. Yolunuz yakınsa (Maslak-Sarıyer yolu üzerinde) buraya gitmeli hatta -varsa- bahçeniz, terasınız, balkonunuz için bir sürü fidan almalısınız.

Bu yaz pikniğe gitmeden önce İstanbul, Ankara, İzmir Optimum Outlet AVM English Home mağazalarında “Piknik Zamanı” temasına göz atmayı unutmayın!

Facebook Yorumlar