İnsansız Otomobil Teknolojisi

2016 yılı biterken insanlık olarak çıkan yeni teknolojileri deneyimlemeye devam ediyoruz. Her geçen gün değişen ve gelişen otomotiv endüstrisinde çok büyük bir değişim yaşanıyor. 2015 yılında başlayan insansız araç haberlerine her geçen ay bir yenisi ekleniyor.

İnsansız araçlar hem bir çok insan için iş anlamında bir tehdit oluştursa da, gelişim anlamında yaşanabilecek en büyük gelişmelerden de biri olarak görülüyor.

Bir çok farklı kullanım alanı olan bu otomasyon sistemleri aslında gözle görülmeyen yerlerde çalışmaya başladılar bile.

Almanya madenlerinde gezen yeni nesil kamyonlar artık sürücüsüz olarak maden ile tesis arasında hizmet veriyor.

-1x-1

Uber tarafından araştırması yapılan şoförsüz arabalar ile San Francisco sokaklarında test sürüşleri devam ediyor. Bu araçlar sizi istediğiniz noktadan alıp, istediğiniz noktaya bırakıyor. Ödemeyi de uygulama üzerinden tek tuşla hallediyorsunuz.

volvo-fmx-autonomous-005-968x641

Yine San Francisco’da test sürüşleri başlayan bir toplu taşıma aracı da uygulama üzerinden yerinizi belirlediğinizde sizi alıp, istediğiniz yere bırakıyor.

İnsansız araç teknolojisi 2017 yılında çok daha fazla karşımıza çıkacak ve de bizleri şaşırtmaya devam edecek. Tam kullanımına başlangıç tarihi olarak ise uber 2018 yılını, Mercedes ise 2019 yılını işaret ediyor.

1039755603

Fakat halktaki güven problem aşılamayan en büyük sorun olarak görünüyor. Yapılan araştırmalarda insansız araçlarda güvenlik problemi olmamasına karşın trafikteki insanlı araçların kazalara sebebiyet vereceği düşünülüyor.

Facebook Yorumlar