Pokemon Go Oyunu ve İpuçları

Dünya’yı kasıp kavuran Pokemon Go ülkemize henüz resmi olarak gelmese de şimdiden çılgınlığa dönüşmeye başladı bile. Hatta Türkiye şuan, dünyada oyunu en çok oynayan ülkeler arasında beşinci sırada. Ellerinde telefonlarla Pokemon avlayan insan grupları, Pokemon Go etkinlikleri her yerde. Henüz oyunu oynamadıysanız ya da oyuna yeni başlayanlardansanız sizin için derlediğimiz Pokemon Go rehberimize bakmanızı tavsiye ediyoruz…

Pokemon Go

Oyunu yüklediğinizde ilk olarak bir karakter oluşturmanız isteniyor. Bu karakteri oluşturduktan sonra karakteriniz haritada belirecek ve bu harita üzerinde karşınıza Pokemon’lar, Pokestoplar ve Gym’ler çıkacak. Peki nedir bu Pokestop’lar, Gym’ler?

shutterstock_453709102

Pokestop

Pokestop’lar etrafınızda belirecek olan Pokemon’ları yakalayabilmeniz için gereken topları ve oyun ilerledikçe ihtiyacınız olacak malzemelerin hepsini tedarik edebileceğiniz mavi duraklardır. Pokestop’lar malzemeleri aldıktan sonra bir kaç dakikalığına kapanıp mor renge dönüşecektir. Pokestop’lar genellikle civardaki anıtlar, heykeller ve sanat eserlerinin bulunduğu noktalara kurulmuştur.

shutterstock_454115953

Haritada karşınıza çıkan Pokestop’lara yaklaştığınızda üzerine tıklayın ve çemberi çevirin. Böylece Pokemon’ları yakalamak için ihtiyacınız olan malzemelere ulaşacaksınız. Ayrıca Lure Module Pokestop’lara yerleştirildiğinde Pokestop’ları otuz dakikalığına pembe renge dönüştürüp Pokemon’ları etrafına çekiyor. Bu yüzden etrafından pembe damlalar dökülen Pokestop’larda Pokemon yakalama şansınız daha yüksek!

shutterstock_452079724

Nasıl Pokemon Yakalarım?

Haritanın sağ alt köşesinde, “Nearby” bölümünde civardaki Pokemon’ları göreceksiniz. Pokemon’ların altındaki pati izlerinin sayısı o Pokemon’un size olan uzaklığını simgeler. Pokemon’lar bir anda yanınızda belirebilir. Pokemon’u gördüğünüz anda üzerine tıklayın. Kameranız açıkken ya da kapalı moddayken önünüzde belirecek Pokemon’un üzerine Poke Topu’nu fırlatın. Şimdilik Pokemon’ları yakalamak bu kadar kolay olsa da zamanla karşınıza çıkacak daha güçlü, CP’si yüksek Pokemon’lar topa girmeyebilir ya da toptan kaçabilirler, pes etmeyin!

shutterstock_45088336rf6

Ayrıca Pokestop’lardan toplayacağınız yumurtaları Egg Incubator’a koyup istenilen kilometre kadar yürürseniz yine Pokemon’lara sahip olabilirsiniz. Yalnız bu yolu arabayla katettiğinizde kilometrelerinizde bir yükseliş olmayacaktır.

Halkaların Gücü

Pokemon yakalarken karşınıza çıkacak yeşil halkalar yakalaması en kolay Pokemon’ları gösterir. Sarı, turuncu ve kırmızıya doğru gittikçe Pokemon’ların yakalanması zorlaşmaktadır.

Gym’ler

Gym’lere giriş yapabilmeniz için beşinci seviyeye ulaşmanız gerekmektedir. Gym’lere giriş yaptığınızda mavi, sarı ve kırmızı ve takımlardan birini seçmeniz istenecektir. Arkadaşlarınızla aynı takımda olmaya çalışın çünkü takım değiştirmek henüz mümkün değil. Haritada gri renkle gösterilen Gym’ler ele geçirilmemiş Gym’ler. Bu Gym’lere Pokemon’unuzu bırakabilirsiniz fakat dikkatli olmalısınız. Her an için başka bir takımın üyesi Gym’e girip daha yüksek CP’ye sahip Pokemon’unu savaştırıp bu Gym’i ele geçirebilir.

shutterstock_452501833

Peki Pokemon’umun CP yani Combat Power’ını nasıl arttırırım?

Pokemon’unuzun Cp’sini arttırmak için yakaladığınız aynı cinsten Pokemon’ları transfer edip Candy kazanmalısınız. Bunun için yapmanız gereken, aynı cinsten olan Cp’si düşük Pokemon’unuzun üzerine tıklayın ve en aşağıda bulunan “Transfer” seçeneğine tıklayın. Kazandığınız Candy’lerle Pokemon’unuzu geliştirebilir ya da Candy ve Stardust’larla Pokemon’unuzun Cp’sini arttırabilirsiniz.

poke
Eğer oyunu oynamaya başladıysanız İstanbul Optimum Outlet Avm önündeki Pokestop’ta ihtiyacınız olan malzemeler ve onlarca Pokemon sizi bekliyor!

 

Facebook Yorumlar