Ruhu Dinlendiren Müzikler

Her insanın müzik tarzı ve müzikten anladığı çok farklıdır. O an ruh haliniz ne ise dinlediğiniz müzik tarzı da ona göre değişebilir. Kimi zaman birine sinirlenir ya da hırslanırsınız, bu hırsınızı ve sinirinizi azaltmak için müzik dinlersiniz. Kimi zaman da üzüldüğünüz için sevdiğiniz şarkıları dinlerken onların arasında kaybolmak istersiniz. İşte o anlarda bile müzik tarzlarınız farklılıklar gösterir. Bazıları pop dinlerken, bazıları da ya rock’n roll ya da hip-hop dinler. Ama önemli olan o anda neye ihtiyacımız olduğudur. Daha çok hırslanıp, sinirlenmeye mi yoksa sakinleşip kendimizi ve karşımızdaki insanı anlamaya mı ihtiyacımız vardır? İkinci duruma daha çok yönelmek gerekebilir. Çünkü karşı tarafı suçlamak o kadar kolay ki… Buna engel olabilmek için böyle durumlarda ruhunuzu dinlendirecek müzikler dinlemeye ihtiyacımız vardır. İşte o müziklerden birkaçı:

Blues

blues

Yaklaşık olarak 400 yıldır hayatımızın içerisinde var olan bu müzik türü köken itibari ile Afrika’ya dayanmaktadır. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devleti’nde yaşayan zenci kökenli müzisyenlerin kendilerinde var olan müziği, modern müzik aletleri ile birleştirerek bu müziği ortaya çıkarmışlardır. Zaman içerisinde kendinden farklı müzik tarzları (örneğin; Caz ve R&B gibi) da türemeye başlamıştır.

Caz

caz

Asıl olarak Amerika’daki Afrikalı zenciler tarafından, 1880’lü yıllarda hayatımızın bir köşesinde yer almaya başlayan bu müzik türü, değişik akımlarında etkisinden nasibini alarak kendi tarzını tam anlamı ile oluşturmaya başlamıştır. Bu tür akımlar caz müziğin şekillenmesine daha çok yardımcı olmuştur. Blues müzik de yine caz müziğin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Bu şekilde Amerika da caz ağırlıklı bir müzik kültürü varlığını göstermiştir. Farklı kültürlerin etkisi altında kaldığı için ruhunuzu alıp başka diyarlara götürmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Reggea

reggea

Jamaika kökenli olan bu müzik türü Afro-Amerikan ritimler ve Jamaika’nın bildik ritimleri ile kendini buluşturarak ortaya çıkmıştır. En iyi bildiğimiz sanatçılarından biri olan Bob Marley, böyle bir müzik tarzının yaygınlaşmasında büyük rol oynamıştır. İlerleyen zamanlarda rap ile birleşerek Reggea’den farklı boyutta olan müzik tarzları da ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda rock müziğinin Jamaika tarzı olarak da dile getirilmektedir. Ancak rock parçaları kadar hiçbir zaman ağır parçalar da olmamıştır. Rock müziğe göre dinlenmesi rahat olan bir müzik tarzıdır. Yumuşak bir müzik tarzı olduğu için ruhunuzu yormayacaktır.

Country

country

Amerika Birleşik Devleti’nin güney doğusundaki beyaz ırkın geliştirdiği bir müzik tarzı olan Country, 1920’li yıllarda kendini göstermeye başlamıştır. Özellikle İskoçya ve İrlanda halkına özgü eski, canlılığını yitirmiş olan parçaların, Amerika zevkine uygun olarak uyarlanması ile ortaya çıkmıştır ama tür olarak kendi benliğinden bir şey kaybetmemiştir. Bunun nedeni yine bu müzik tarzına eşlik eden müzik aletlerinin gitar ve keman olmasıdır. Hemen herkesin tanıdığı Elvis Presley ve Bill Haley’de müzik kariyerlerine Country müzik yaparak başlamışlardır.

Latin

Amerika’nın güney kısmında bulunan Latin Amerika ülkelerinin kültürlerini yansıttıkları bir müzik tarzı olarak bilinen bu tarz, birçok kültürün bir araya gelmesi ile oluşmuş bir türdür. Dil olarak İspanyolca ile birlikte Portekizce de kullanılmaktadır. Bu müzik türü aynı zamanda birçok dans müziğinin de atasıdır diyebiliriz. Hareketli ve enerjik olmasının yanı sıra yine de parçalar içerisinde hüzünlü tarafları da kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra parçaların bu özelliği eşlik ettikleri danslara yansımaktadır.

Facebook Yorumlar

Yorum Yazın