Rus Buz Patenci: Evgeni Plushenko

Buz pateni büyüleyici bir spor dalıdır. O ince beyaz halının üstünde kaymak, paha biçilemezdir. Ama tabi ki kayarken buz pateninde uyulması gereken bütün kuralları göz önünde bulundurmak gerekir. Kurallarına uygun bir şekilde bu sporu yapmak, onu daha zevkli hale getirecektir. Bu işi ister bir hobi isterseniz de bir meslek olarak yapmayı düşünün; her iki şekilde de bu spor dalından zevk alacağınız kesin. İşte hayran olunacak ve bu sporu en güzel şekilde yapan insanlardan biri: Evgeni Plushenko.

buz-pateni

1982 yılının Kasım ayının 3. günü dünya gelen Plushenko, vücut sağlığını daha iyi toparlaması için 4 yaşından itibaren buz pateni yapmaya başladı. İlk koçu Tatiana Skala oldu ve ardından başlamış olduğu buz pateni sporuna Mikhail Makoveev ile devam etti. Hayatındaki ilk önemli ödülünü 7 yaşında “Kristal Paten” turnuvasında kazandı. 11 yaşında iken Volgograd’daki buz pateni pisti kapatıldı ve tek başına Saint Petersburg’da Alexei Mishin’in yanında kalmaya başladı. Alexei Mishin Plushenko’ya hem maddi hem de manevi olarak destek oldu. Uluslararası sahnede Mishin’in vesayeti altında büyük bir ilerleme kaydederek, 14 yaşında Güney Kore’de Seul’de yapılan 1997 Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonasını kazandı. Ardından 1998 yılında bronz madalya ile Dünya Artistik Patinaj Şampiyonasında üçüncü oldu.

plushenko

Plushenko için 2000-2001 yılları kariyerinde en başarılı olduğu yıllardı. 2001 Vancouver Kanada’da yapılan Dünya Şampiyonasını henüz 18 yaşında iken kazanıp, kariyerinde ilk defa bu ödülü almış oldu. 1999 yılında ilk kez dörtlü ve üçlü toeloop’un yanı sıra ikili ritberger yaparak ünlü buz patencileri şaşırttı ve Rusya Şampiyonu oldu. 16 yaşında Rusya Şampiyonası unvanını alan en genç patenci oldu. 2002 kış olimpiyatlarında yaptığı hareket kompozisyonunda yaşadığı bir hata sonucu yarışmayı 4. sırada bitirmek zorunda kaldı. Ardından “ Carmen” adını verdiği program ile zor bir sunuş yaptı ve genel olarak toplamda gümüş madalyayı alabildi. Ardından 2006 yılı Kış Olimpiyat oyunlarında gelen başarısı ile adından söz ettirmeyi yine becermişti. Mükemmel bir performans göstererek bu kez Olimpiyat Şampiyonu oldu.

evgeni-plushenko

Ardından bir süre buz pateni sporuna ara verdi ve 2008 Eurovision Şarkı yarışmasında Dima Bilan’ın koreografisinde özel olarak hazırlanmış olan plastik pistte buz pateni yaparak şarkıya eşlik etti. Aynı zamanda Rus Kemancı Edvin Marton’un kemanıyla da eşlik ettiği şarkı 1. oldu.

evgeni

Facebook Yorumlar

Yorum Yazın