Sağlıklı ve Estetik Bir Vücut İçin Uygulamanız Gereken Kritik İpuçları

Yaz yaklaştıkça hepimiz aynı soruyu soruyoruz; kısa sürede yaz vücuduna nasıl sahip olabilirim?
Öncelikle baştan söyleyelim, olamazsınız.

saglikli-vucut

Yağ kaybı ve kas artışı, istikrar, sabır ve zaman isteyen bir süreçtir. Dolayısıyla kısa sürede verilen anormal kilolar, sizi eski halinizden daha sağlıksız yapacaktır.

Fakat güzel bir vücut için adım atmamanız için de bir sebep yok.

İşte, yaza güzel vücut ile girmek ya da en azından güzel bir vücut için uygulamanız gereken 4 kritik ipucu;

Metabolizmanızı strese sokun. Bu maddenin tam tamına sağlıklı olduğu büyük tartışma konusu. Fakat işe yaradığı da bir gerçek. Stres ve baskı altında bulunan bünyeler, kolay hız kaybına sebep oluyor.

Tabi bu maddeyi günlük hayatınıza yansıtıp stresli ortamlarda da bulunabilirsiniz. Ama bizim bahsettiğimiz bu değil. Vücudun beklenmedik ağırlıklarla karşılaşması sonucu yaşadığı şok etkisi, ciddi yağ artışlarına sebep oluyor.

Dolayısıyla ağırlık çalışmanız esnasında bitirdiğiniz hareketlerin sonuna 1 set daha ekleyin. Bu setler, 3-4 tekrarı geçmesin fakat normal koşullarda kaldırdığınız kilonun üstüne %10-.%15 civarı daha fazla ağırlık koyun.

fit-antrenman

Kardiyo çalışmalarınıza ‘Sprint’ ve Şok ekleyin. Birinci maddeye benzer bir durum. Bu seferde ise vücuttaki laktik asit depolamasını arttırarak kısa dönemli şişkinlik fakat uzun vadede yağ kaybını hedefliyor olacaksınız.

Koşularınızın sonuna 1,5 dakika daha ekleyin ve ilk 45 saniyede temponuzu %30 arttırın. İkinci 45 saniye soğumak için normal temponuzun %30 altına düşün.

Kardiyo hareketlerinizde (Mekik, Crunch, Şınav vs.) sayıyı ya da tempoyu arttırmak yerine hareketin yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Örneğin ağırlıklı şınav ya da daha yavaş crunch hareketleri, karın ve bel bölgesi kaslarınıza anlık uyarı gönderecek ve yağ kayıplarını hızlandıracaktır.

Uyku faktörünü göz ardı etmeyin. Fitness ve vücut geliştirme ilk önce yatakta başlar, sonra mutfakta devam eder ve en son spor salonunda sonlanır. Sürekliliği olan bir süreçten geçmektesiniz. Vücudunuz sürekli yağ kaybı ve kas artışı yaşıyor. Fakat bunun için gerekli olanları temin etmezseniz kas yıkımından zedelenmelerine, psikolojik sorunlardan kansızlığa kadar pek çok sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Uyku, fitness ve vücut geliştirme için son derece önemlidir. Unutmayın; kaslarınız spor salonunda değil, yatakta, uyurken gelişir. Bunun sebebi, uyurken büyüme hormonu salgılamanızın ciddi artışıdır.

Bu disiplini hayatınıza adapte ettiyseniz, günde en az 8 saat uyumanız gereklidir. Daha altına düşmeniz, ileriye yönelik ciddi sorunlar getirebilir.

Besinlerinizi zenginleştirin. Vücudunuzun ihtiyacı olan ve uyku kadar önemli bir başka konu ise besinlerinizdir.

Artık abur cuburu kesmelisiniz. Zaten çoğunlukla işlenmiş şeker ve kakaodan yapılan bu besinlerin size hiçbir faydası yoktur. Bunlar yerine yağsız et alımını arttırın. Aynı zamanda doğal şeker ve enerji verici maddeler içeren meyveleri de, öğünlerinizde arttırın. Karbonhidrat ve yağ alımları, doğal oldukları takdirde gayet sağlıklı besin ürünleridir. Fakat siz her halükarda bunları ikincil öncelikte bulundurun.

Bu adımları uygulamak, belki sizi bu yaza hazır etmeyebilir. Fakat istikrar ve azim ile gelecek yaz, elde ettiğiniz sonuçlardan memnun kalacağınıza eminiz.

Facebook Yorumlar