Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki 4 Olumsuz Etkisi

Başlangıçta bilgi edinme yönünde çağ atlamamıza yardımcı olan teknolojinin günümüzde yararı olduğu kadar zararı da mevcuttur. Amerikan Pediatri Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre 0 – 2 yaş arası çocukların teknoloji ile tanışmaması gerekirken,  3 – 5 yaş arasının ise 1 saat ile sınırlı kalması önerilmiş. Fakat çoğu çocuk buna uymadığından ve  ebeveynler de bu durum ile çoğu zaman başa çıkamadığından çocuklarını cezalandırma yoluna kadar gitmişlerdir. Uzak tutulmasının ise belli başlı ve mantıklı sebepleri mevcuttur.

Gelişim Bozukluğu

cocuk

0 – 2 yaş aralığında çocuklar beyin gelişimlerinin zirvesinde olurlar. Olacak herhangi bir olumsuz etki ise onlarda dikkat eksikliği ve öğrenme zorluğu gibi bütün hayatına etki edebilecek problemler ile uğraşmalarına sebep olur. Teknolojik aletler karşısında ise fazla vakit geçirmek bu gibi problemleri tetikler. Bu nedenle bu yaş aralığında uzak tutmak beyin gelişimi açısından önemlidir. Ayrıca bu aletler karşısında fazla vakit geçirildiğinde ister istemez çocuklar normalden daha az hareket ederler. Hareket etmek ise vücut yapısının tam oturmasına ve dikkati toparlamaya yardımcı olduğundan gelişim sırasında çocuğun iskelet yapısında bozukluklar olabilir.

Hastalıklar

cocuk-telefon

Günümüzde TV gibi cihazlar çocukların odalarına kadar girmiş durumdadır. Bu nedenle çocuklarda  obezite ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar baş göstermeye başlamıştır. Obezite devamında ise kalp ve şeker hastalıklarına sebep olacağı için 21. yy neslinin ömrünün daha kısa olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca yaşattığı uykusuzluk problemleri ise çocukların ders notlarını düşürmeye sebep olacak kadar kuvvetlidir. Buna ek olarak da teknoloji ile fazla haşır neşir olmak çocukluk depresyonu, anksiyete, otizm ve bipolar bozukluk gibi hastalıkların tetiklenmesine sebep olmaktadır.

Mental Rahatsızlıklar

mental

Teknolojik cihazların herhangi bir filtresi olmadığından çocuklar şiddet içeriklerine çok fazla maruz kalıyor. Bu da çocukların ciddi öfke problemleri yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca sürekli ekranda geçen dijital içerikler mevcut. Bu içerikler çocuklarda dikkat eksikliğine sebep oluyor. Devamında ise konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlığa kadar uzanan bir süreç mevcut.

Bağımlılık

bagimlilik

Teknolojik aletlerin çoğunun kanserojen madde statüsünde bulunduğu artık bilinen bir gerçektir. Bu kanserojenlik durumu belirttiğimiz birçok hastalığın dışında bunların bir sonraki seviyeye ulaşmasına vesile olabilecek bağımlılık olayını da tetikliyor. Teknoloji bağımlılığı ise alınabilecek her türlü zarara karşı bir ihtimal oluşmasına sebep olduğundan kontrol altına ilk başta alınması gerekilen çok önemli bir durumdur.

Tüm bu anlatılanlar sakın sizlere teknolojinin faydalı yanlarını unutturmasın. Bunları bilerek hareket etmek, çocuğunuzun gelişimine ciddi oranda olumlu yansıyacaktır. Kontrollü bir büyüme evresi geçiren çocuk, bilinçli bir yapıya kavuştuğunda ise zaten bu zararlara dikkat edeceğinden herhangi bir tehlike ile yüz yüze gelmeyecektir. Bilinçli teknoloji kullanımı ise bizi belki de bir sonraki çağa atlatabilecek önemli bir davranıştır.

Facebook Yorumlar

Yorum Yazın