Tırnaklarda Sanat

shutterstock_127386368Yurt dışından sonra ülkemizde de son derece popüler olmaya başlayan nail arttırnak süsleme sanatı akımı, tırnakları daha güzel göstermeyi hedefler. Oje sürmenin yanı sıra sanat eseri değerinde ilginç süslemeleri anlatmaktadır. Hem özel makinesi ile, hem de çeşitli özel fırçaları ile evde kolayca yapılabilen nail art, kadınlara renkli bir dünyanın kapılarını açmaya yardım ediyor.

Tırnak üzerine şekiller çizme, baskılar yapma gibi birçok işlemi bünyesinde barındıran bu akım son günlerde çok moda. Yaz aylarının gelişiyle iyice renklenen tırnaklarınızı daha da dikkat çekici kılmak için nail art tercih etmenin tam zamanı!

Yapımı oldukça basit olan nail art için binlerce model, desen ve renk seçeneği vardır . Nail art yapımına başlamak için ilk aşamada, ön bakım adı verilen tırnak bakımı yapılmalıdır. Evde yapılacak basit bir manikür ile tırnakların ölü etlerden ittirme ya da kesme ile arındırılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılırken kütükül çubuğu ve tırnak etlerine özel et makası kullanılmalıdır. Her kullanımdan sonra bu aletleri alkol veya uygun bir temizleyici ile temizlemek, daha hijyenik bir kullanım sağlayacaktır.

shutterstock_302194844

 

Nail Art Çeşitleri

1- Tırnak üzerine şekiller çizmek: Bu işlemi yapmadan önce tırnağımıza düz renk veya mat bir oje sürmeliyiz. Şekillerimizin belirgin olması için zıt renkler ve birbiri üzerinde rahatça gözükebilecek siyah – beyaz gibi renkler tercih etmeliyiz. Şekil çizmemiz için özel olarak tasarlanmış ince uçlu fırçalı nail art ojelerden herhangi bir kozmetik mağazasından satın alabiliriz. Bıyık, kalp, nokta, çizgi gibi basit veya yeteneğinize göre tırnaklarınızı dilediğiniz şekil ile süslemekte özgürsünüz.

2- Çatlak görünümlü tırnaklar: Çatlak görünümlü tırnaklara sahip olmak için öncelikle şekilli tırnaklar için yaptığımız gibi tırnaklarımıza düz renk veya mat bir oje sürmeliyiz. Üzerine yine herhangi bir kozmetik mağazasından satın alabileceğimiz çatlayan ojelerden sürüp, çatlamasını beklemeliyiz. Çatlayan oje ve altına sürdüğümüz ojenin renginin uyumlu olması tırnaklarımızın daha güzel gözükmesi için önemlidir.

shutterstock_212798848

 

3- Simli tırnaklar: diğer nail art çeşitlerinde yaptığımız gibi simli tırnaklar için de öncelikle dilediğimiz renkte düz veya mat bir oje sürelim. Üzerine yıldız şeklinde, yuvarlak gibi birçok seçeneği olan sim ojemizi tüm tırnaklarımıza veya yalnızca istediğimiz 1 – 2 tanesine sürelim.

4- Renkli french: Standart frenchin çift ve farklı renkler ile yapılmış halidir. Öncelikle tırnağımıza dilediğimiz renkte düz bir ojeyi özenle uygulayalım. Ojemizin kurumasının ardından seçtiğimiz renk ile uyumlu başka bir renk seçerek tırnak uçlarımıza düz bir çizgi çekelim.shutterstock_175041581

shutterstock_174131159

 

5- Ters french: Standart french işlemini renkli ojelerle küçük kısmı altta kalacak şekilde yapalım. Öncelikle tırnağın tamamına seçtiğimiz renkteki ojeyi sürelim. Ardından ojemiz kuruduğunda tırnak dibimize farklı renkte küçük bir çizgi çekelim. Bu uygulama esnasında standart frenchte kullandığımız tırnak bantlarını veya bu işlem için özel olarak kesip şekillendirdiğimiz para bantlarını kullanabiliriz.

6- Işıltılı tırnaklar: Altın, gümüş gibi farklı ışıltıları düz veya mat ojemizin üzerine ekleyerek modaya uyum sağlamak mümkün.

Elbette nail art sadece oje ile sınırlı bir akım değil. Keskin hatlarda tırnak şekilleri, küt tırnaklar vb. manikür biçimleri de günümüzde oldukça yaygın. Tırnaklarımızın güzel gözükmesi için süsleme işlemlerinin yanı sıra tırnak bakımımız da çok önemli. Manikür ve pedikürümüze, el ve ayak nemlendirme işlemimize önem göstererek ojesizken dahi güzel ve bakımlı ellere ve ayaklara sahip olabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Manikür ve pedikür işlemimizi yaptığımız aletlerin hijyenik olmasına dikkat edelim her manikür öncesinde aletlerimizi alkol ile temizleyelim.
  • Manikürün ardından tırnaklarımıza hemen oje sürmeyelim. Mümkünse bir gün ara verelim.
  • Ojelerimizi sık sık değiştirerek tırnaklarımızın hava almasını sağlayalım.
  • Ellerimizi gün içinde sık sık nemlendirerek kuruluk ve çatlak oluşumuna engel olalım.

Birbirinden renkli ve eğlenceli oje çeşitlerini İstanbul, İzmir, Ankara Optimum Outlet Flormar mağazalarında bulabilirsiniz!

Facebook Yorumlar