Yaz Aylarında Spora Uyum Sağlama

Yıl boyunca spor yaptınız ve ödediğiniz bedelin de karşılığını almaya başladınız. Dolayısıyla tam yaz öncesi formunuzu kaybetmek istemiyorsunuz. Fakat yaz süresince hava koşulları anormal seviyelerde değişiyor ve inanılmaz sıcakların yaşandığı coğrafyamızda ise spor yapmak yarar olmaktan çok zarara dönüşüyor. Peki, bu sorunu nasıl çözmeli?

Öncelikle şunu belirtelim: Yaz aylarında spor yapmak değil, yaz aylarında bilinçsiz spor yapmak öldürür!

Sırf bu ihtimalden dolayı spora yaz arası verenler var.

Fakat vücudunuz spora devam etmenizi istiyor. Zaten uzmanlarda spor için bu tarzda yoğun, uzun ve koşulların (beslenme alışkanlıkları, iklimsel değişiklikler, tatil beldelerinden dolayı coğrafi farklılıklar…) değiştiği süreçlerde ara vermenin uzun vadede büyük zararlara sebep olabileceğine dikkat çekiyorlar. Hatta, çalıştığınız süre yaz sürecinin 3 katı daha uzun olsa da bütün emeklerinizin karşılığını kaybetmekle kalmıyor, bir mevsimde 3 katı daha fazla deforme oluyorsunuz.

Peki, ne yapmalı?

Değişime adapte olmalı.

Yani vücudunuz yaz süresince yaşanması ihtimal olan değişikliklere uyum sağlamalı.

Nasıl mı?

İşte yaz aylarında spordan kaynaklı ortaya çıkan rahatsızlıkları engellemenin 6 kilit noktası:

Sıcaklığa Karşı Soğuk Kalmayın

Sıcaklık artışını ihmal etmek dehidrasyon, inme ve hatta kalp krizini bile tetikleyebilir. Bunu engellemek ve sıcaklığın sporunuzu alt üst etmemesi için:

plaj-voleybolu

Buddy’ edinin: Spor partneri edinin. Hem daha güvenlidir, hem de daha eğlenceli.

Vücudunuzu ehlileştirin: İsteseniz de, istemeseniz de yazın vücudunuz bir nebze daha ısınacaktır. Her gün biraz daha ısınmasına izin vererek bu ısınmayla baş edebilirsiniz.

Sporunuzun saatlerini değiştirin: Günün nispeten daha soğuk zamanlarında sporunuzu yapın. Güneşin doğduğu ve battığı zamanlar (04:00-05:00 ya da 16:00-17:00 arası), yaz sporu için verimin maksimuma ulaşacağı saatlerdir. Bu saatlerde nem de düşüş yaşar.

Yeri değiştirin: Spor için mümkünse dışarıdan içeri geçin. Kapalı basketbol salonları, futbol sahaları ve ‘gym’ler, yaz sporları için birebir alternatiflerdir.

Sıcağa uygun giyinin: Kışın giydiğiniz kapüşonluları kaldırın ve şortlarınızı giyin. Sıcaklıkla savaşmayın, onunla yaşamayı öğrenin.

Sıvınızı asla ihmal etmeyin: Yukarıdaki maddeler bir yana, şayet suyunuzu eksik ederseniz, alacağınız hiçbir önlem işe yaramayacaktır. Çünkü diğer maddelerin hepsi su kaybetmeme amacına hizmet ederler. Fakat her halükarda su kaybedeceksiniz ve bu su kaybına karşılık bir şeyler yapmanız gereklidir. Sıvı alımınızı arttırın.

Bu maddelere önem vermeniz, sizi tehlikeli durumlardan büyük oranda koruyacaktır. Fakat yine de, bayılma her zaman ihtimaldir. Peki, kendinizi kötü hissettiğinizde ne yapmalısınız?

Öncelikle neler olduğunu anlamanız gereklidir. Yazın spora bağlı gerçekleşebilecek en kritik 3 rahatsızlanma çeşidini bilmenizde fayda var. Bunun için de semptomlar büyük önem taşır:

Sıcağa Bağlı Sürantreman’ın Belirtileri:

Kas ağrıları

Asabiyet

Ciddi kilo kayıpları

Libido azalımı

Uyku sorunları

İştahsızlık

Gelişimin durması

bisiklet-sporu

Hipetermi’nin (Güneş Çarpması) Belirtileri:

Yavaş ya da hızlı (ya da her ikisi) nabız

Kas kasılmaları

Solunum değişiklikleri

Baş ağrısı

Yoğun terleme

Derinin nemlenmesi

Göz kararması

Kusma

Kalp Krizi’nin Belirtileri:

Baş dönmesi

Yüksek vücut sıcaklığı

Kusma

Ciddi nabız değişimleri

Derinin ısınması, kuruması ya da nemlenmesi

Bilinç kaybı

Migren

Şayet bu semptomları gösteriyorsanız derhal sporunuza ara verin, su alımınızı arttırın, dinlenin ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza gidin. Unutmayın; spor sağlıklı, verimli ve uzun yaşamak için yapılır.

Facebook Yorumlar

Yorum Yazın